hoe ziet een radiotoestel eruit? (en waarom?)
klassieke 20 liter jerrycans..

Norm=Vorm (1)

Heet het doorwrochte boek dat Timo de Rijk schreef bij de gelijknamige tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum. Over 'standaardisatie en design'. De Rijk voert je langs klassieke voorbeelden van de eenvormigheid en bijbehorende arbeidsverdeling die nu eenmaal nodig zijn voor een efficiënte bedrijfsvoering. Zo werden we rijk.

Van de T-Ford tot het concentratiekamp - Hitler was een bewonderaar van Henry Ford en andersom. Van Chinees porselein - een van de vroegste producten die in serie gemaakt werden door een rij specialisten - naar de genummerde gerechten in het Chinese restaurant.
Vaak begint standaardisatie in het leger en verhuist dan pas naar de supermarkt. De 'jerrycan' heet zo omdat het Duitse leger (de 'Jerry's') ze introduceerde. Waarna de geallieerden ze snel overnamen.
Ook de radio begon als verbindingsapparatuur voor het leger. 
Grappig genoeg was er geen klassieke vorm voor het radiotoestel, zoals de koets het was voor de auto. En de schrijfmachine - deels - voor de computer.
Een radiotoestel ziet eruit als.. een radiotoestel..(?!?).

Zaterdag in de weekendbijlage van de Avonden meer.