Storm (2)

 Wanneer moslim-fundamentalisten religieuze kunst van hun voorvaderen opblazen denk ik aan onze eigen beeldenstorm. Nog tot diep in de 17de eeuw zijn de calvinisten bezig geweest met het slopen en verwijderen van al wat aan de katholieke tijd deed denken. 

 De katholieke herinneringscultuur was ze vreemd, zeg gerust, cultuur was ze vreemd: gebedsportretten, grafmonumenten, gebrandschilderde ramen, het moest weg. Toch, er waren toen al intellectuelen die daar over schreven, zoals Arnoldus Buchelius, die in zijn boek Monumenta over de verdwenen kerk van Oudmunster vastlegde: 'Kortgeleden, in het jaar 1587, is de kerk, om de grillen en afgunst van een kleine groep te bevredigen, zinloos tot de grond toe afgebroken. Nu is alleen nog een lege plek te zien voor de liefhebbers van de geschiedenis.' Redden wat er te redden viel, ook toen al. Nog steeds komen er weggemetselde of overgeschilderde beelden en schilderingen te voorschijn.

 De beeldenstorm heet niet voor niks zo. Beelden in steen of hout - en tapijten - waren belangrijker dan schilderijen. In de bloeiperiode van 1430-1530, waren in Utrecht 29 werkplaatsen met eigen artiesten in bedrijf, ook voor de export. De bouw van de dom en de bijbehorende 'kerkfabriek' gaf ook veel werk.

 Ga kijken naar 'Ontsnapt aan de beeldenstorm' in het Catharijneconvent. Bijna schreef ik 'voor ook dat gesloten wordt'. Maandag na 22.00 in de Avonden meer