Het huis van Edgard Tytgat

 Men zegt dat elke Belg met een baksteen in zijn maag geboren wordt. Wat beduidt dat hij eens in zijn leven een huis moet bouwen.

 Of op z'n minst kopen. Tytgat was geen uitzondering. Op deze hoogst zonderlinge foto zien we hem in de deuropening van het huis dat hij in 1924 kocht in Sint-Lambrechts-Woluwe, een randgeme­ente van Brussel die toen nog in aanbouw was.  

 Zo kwam het dat Tytgat eigenaar werd van een huis in een straat die er nog niet was en waarvan de voordeur zich tot 1927 drie meter boven de grond bevond, zodat je in die jaren alleen via de kelder aan de tuinzijde kon binnenkomen. Later werd de grond opgehoogd en nu ligt het huis aan de Terka­merenstraat en kun je door de voordeur naar binnen.

 Het is wel veranderd, Tytgat heeft er na 1927 een verdieping bovenop laten bouwen, op de plaats waar hier het puntdak is. Zo ontstond aan de achterkant, onder het platte dak, het atel­ier met de grote ramen dat op talloze van zijn schilderijen te zien is. Rechts op de foto leunt zijn vrouw Maria uit het raam.

 In de gevel is nu na de oorlog een gedenkplaat van Oscar Jesp­ers bevestigd met Edgard als schilder in kamerjas en Maria als naaktmodel erop, voor hun huis.

 ps. Ook hier het gebruik huizen met blinde zijgevels te bouwen. Die soms lang moeten wachten op buren.