Witloof in China

Deze steendruk komt uit Mechelen en maakte deel uit van een groenten-catalogus uit 1875. Er staat 'Chicoree a grosse racine de Bruxel­les’. En dan 'Witloof'. Het is een gesigneerde ‘chromo litho’, gedrukt door de firma Hoste in Gand (Gent)

 Kunst en groenten. De sexy tomaten in plastic van Ina van Zyl heugen me.

 En wat ik me nu ook herinner is de onderneming van de neef van Pay-Uun Hiu, een uit Limburg afkomstige Chinees die voor het eerst van zijn leven in China aangekomen ontdekte dat er daar geen witlof te koop was.

 Hij ontwikkelde een groots plan om het te gaan telen in China. Maar hoe witlof daar aan de man te brengen? De sleutel bleek gezondheid. Chinezen zijn ervan bezeten. En zo werd witlof aan de man gebracht als een geneesmiddel tegen vele kwalen. Van nierstenen tot hartfalen.

 Het werkte. Ik zag foto’s van de plantage. De neef van Pay-Uun werd erg rijk. 

Tags: