Discarding Images (2)

 Op zoek naar de verhalen achter de kantlijnplaatjes in Middeleeuwse handschriften die deze site dagelijks brengt kom ik bij de Engelse mediaevist C.S.L­ewis, schrijver van 'The Dis­carded Image'. Ze horen thuis in een samenhangende denkwereld.

 Hemel en aarde, god, mens en dier. Waarbij de dieren vaak de jokers in het kosmische spel zijn, die de mensen letterlijk voor aap zetten. Heidense motieven blij­ken onuitroeibaar, en de duivel is alomtegen­woordig. Het was Lewis' laatste boek. Ik ga de editie van 1995 bestellen.

 Wat een wereld! Hoe tegen dieren wordt aangekeken loopt van het fantastische en absurde in bestiaria tot harde feiten van de jacht.

 Zoals wij niets aannemen voor het is bewezen dacht de Middeleeuwer andersom. Die sloot niets uit. Bijgeloof en wensdenken waren realiteiten. Feeën, demonen en engelen bestonden zo goed als god bestond. 

 Noem het 'je weet nooit religie'. Lewis heeft gelijk, die is nooit verdwenen.

 En nu weer plaatjes kijken. Die waren en zijn het echte.