Het oproer in Brussel van gisteren ging over belasting. Zoals de Franse Revolutie in 1789 losbrandde om belastingen, waarvan de rijken, de adel, waren vrijgesteld, net als nu.
Ook België moet bezuinigen. En juist dezer dagen werd bekend dat de rijkste Belgische firma's en families via Luxemburg miljarden belasting hebben ontdoken. Juncker weet er meer van. En dat terwijl in Rijksmuseum Twenthe nog steeds de door Alexander Roslin zo prachtig in beeld gebrachte Franse adel hangt, die het recht belasting op te halen pachtte van de Lodewijken en zo zelf geen cent bijdroeg aan hun dure oorlogen.
De belastingpachters waren een staat binnen de staat, met 30.000 werknemers en een eigen legertje van 20.000 man om de deurwaarders te helpen.
Tijdens de hoogtijdagen van de guillotine (1792-1795) werden de meeste belastingpachters onthoofd. Maar niet deze - net als haar man door Roslin geschilderde - Marie Jeanne Puissant, dochter van een groot belastingpachter en ook getrouwd met een pachter. Tijdig ontvluchtten ze Parijs naar hun landgoed in de provincie.